Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie

W tym dniu jesteśmy otwarci w godzinach 12 ‒ 24

W programie:

Wystawa „Projektowanie wszędzie”

Wystawa zorganizowana z okazji 40-lecia Wydziału Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie ukazuje dorobek projektowy pedagogów i absolwentów od powstania Wydziału Wzornictwa do dziś. Ekspozycja obejmuje blisko sto projektów, wśród których znajdują się zarówno wyroby przemysłowe, jak również grafika użytkowa, strony internetowe, aplikacje i realizacje w przestrzeni miejskiej.

Kuratorki wystawy Czesława Frejlich, Magdalena Kochanowska

Projektanci ekspozycji Maria Górska, Daniel Zieliński

Projekt graficzny Artur Frankowski

Godz. 19:00

Oprowadzanie po wystawie prowadzone przez Magdalenę Kochanowską oraz Agatę Szydłowską.

Magdalena Kochanowska – z wykształcenia jest projektantką, a także autorką licznych publikacji dotyczących wzornictwa w pismach specjalistycznych i popularnych. Od 2005 roku jest związana z Wydziałem Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie pracuje jako adiunkt (w Katedrze Teorii i Historii Designu). Doktorat obroniła w 2010 roku. Przez wiele lat była redaktorem w kwartalniku projektowym 2+3D. W latach 2011-12 wykładała na Universidad Europea de Madrid. Zajmuje się teorią i krytyką designu oraz metodologiami projektowymi. Realizowała polskie i międzynarodowe projekty wystawiennicze w kraju i zagranicą. W 2014 roku tworzyła „Polish Job” – wystawę polskiego designu prezentowaną podczas Design Week w Mediolanie. Była kuratorem generalnym polskiej prezentacji designu na II Biennale Designu w Istambule 2014. W 2016 roku zrealizowała wystawę polskiego projektowania w ramach XXI Triennale di Milano. Razem z Weroniką Rochacką Gagliardi prowadzi firmę Design Provision, która specjalizuje się z stosowaniu metod projektowych w procesach tworzenia innowacyjnych produktów i usług.

Agata Szydłowska – jest historyczką dizajnu, kuratorką i autorką tekstów na temat projektowania. Współpracuje z uczelniami projektowymi, na których prowadzi zajęcia z historii dizajnu. Jest autorką i współautorką książek i artykułów na temat współczesnego projektowania graficznego w Polsce oraz jego historii.

Ukończyła historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim (studia magisterskie) oraz Szkołę Nauk Społecznych przy Instytucie Filozofii i Socjologii PAN (studia doktoranckie). Wykłada historię dizajnu w poznańskiej School of Form oraz warszawskiej Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych. Współpracuje także z Akademią Sztuk Pięknych w Katowicach, gdzie prowadzi wykład monograficzny na studiach doktoranckich.

Jest współautorką programu oraz współkierowniczką (razem z socjolożką Moniką Rosińską) studiów podyplomowych Historia i Krytyka Dizajnu w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Współpracuje z kwartalnikiem projektowym”2+3D” oraz „Monitor Magazine”. Jest autorką książek: „Miliard rzeczy dookoła. Agata Szydłowska rozmawia z polskimi projektantami graficznymi” (wyd. Karakter, 2013) oraz „Paneuropa, Kometa, Hel. Szkice z historii projektowania liter w Polsce”(razem z projektantem Marianem Misiakiem, wyd. Karakter 2015).

Jako kuratorka organizowała i współorganizowała wystawy polskiego projektowania graficznego w Polsce i na świecie oraz konferencje i wydarzenia edukacyjne skoncentrowane wokół dizajnu. W 2014 roku organizowała (razem z Aleksandrą Ubukata i Aureliuszem Kowalczykiem) wystawę polskiego dizajnu „+48 Social Club” w ramach Tokyo Designers Week (org. Pracownia Krytyki Dizajnu i culture.pl). Jest laureatką stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska”. Interesuje się społecznymi, kulturowymi i instytucjonalnymi kontekstami dizajnu. Mieszka w Warszawie na Saskiej Kępie.