Marek Wyrzykowski Outsider

Marek Wyrzykowski – artysta malarz, profesor sztuk plastycznych. Urodził się w Warszawie w 1951 roku, gdzie zmarł w 2014. Studiował na Wydziale Malarstwa ASP w Warszawie w latach 1970–1975 w pracowni prof. Tadeusza Dominika (dyplom z wyróżnieniem); aneksy zrealizował w Pracowni Tkaniny prof. Wojciecha Sadleya oraz w Pracowni Struktur Wizualnych prof. Romana Owidzkiego. Od roku 1975 pracował na macierzystym wydziale, najpierw jako asystent w Pracowni Malarstwa prof. Jana Tarasina, a od 1991 jako samodzielny pracownik naukowy prowadził Pracownię Rysunku; prodziekan w latach 1993–1996; w 2012 w drodze konkursu otrzymał stanowisko profesora zwyczajnego. Pierwszą wystawę malarstwa (wraz ze Stanisławem Andrzejewskim) miał w 1973 roku w warszawskiej Galerii Wola, mieszczącej się w Klubie MPiK przy ul. Wolskiej. Jego faktyczny debiut, po studiach, odbył się w 1975 roku w Galerii Krzywe Koło na Starym Mieście w Warszawie. Autor wielu wystaw indywidualnych, brał udział w licznych wystawach zbiorowych. Szczególnym akcentem w aktywności ekspozycyjnej Marka Wyrzykowskiego była znacząca liczba jego wystaw w Belgii – Brukseli, De Panne, Gandawie, Mouscron. W Galerii Hugo Godderis w De Panne jego obrazy były prezentowane w ramach stałej ekspozycji obok prac René Magritte’a, Paula Delvaux i Stéphane’a Mandelbauma. Marek Wyrzykowski stworzył dzieło enigmatyczne. Jego malarstwo nie daje się przyporządkować żadnemu z nurtów – realne zdawałoby się formy lewitują w niedookreślonej przestrzeni rozbudowywanych często w głąb plam i nieregularnych arabesek. Malarz prostoty i komplikacji, euforii i zniechęcenia, pleśni pokrywającej piękno, absurdalnych derywacji ludzkiego losu. Malował pojęcia, a nie rzeczy.

Otwarcie wystawy 19 kwietnia 2016, g. 18

Promocja albumu 22 kwietnia 2016, g. 17

Wystawa czynna 20‒29 kwietnia 2016, (pn-pt, 12‒18)

Patronat medialny: AMS, Aspiracje, O.pl