Amalia Reisenthel “Orientalizm w żydowskiej architekturze sepulkralnej”

Orientalizm w żydowskiej architekturze sepulkralnej

Ten nieznany aspekt europejskiej sztuki XIX wieku zaprezentuję na przykładzie orientalizujących obiektów architektonicznych odkrytych na Starym Cmentarzu Żydowskim przy ulicy Ślężnej we Wrocławiu (obecnie Muzeum Sztuki Cmentarnej). Wyjaśnię ich genezę

i przedstawię je w kontekście międzynarodowym. Pokażę, że architektura była środkiem wyrażania tożsamości w okresie uzyskiwania praw obywatelskich przez żydów i reformy judaizmu. Opowiem, co dzieje się z formami architektonicznymi po przeniesieniu do innej epoki, innej strefy klimatycznej, gdy zostaną wykonane z innego tworzywa.

Obszerne materiały wizualne – zdjęcia i rysunki –wzbogacą wykład i umożliwią zrozumienie przedstawianej tematyki.

Wątki orientalne w kulturze żydowskiej zarówno w krajobrazie europejskiego miasta (synagogi), jak i w intymnej sferze żydowskiego cmentarza (nagrobki, domy przedpogrzebowe) fascynują mnie od momentu, w którym je odkryłam. Jest to niedoceniany aspekt żydowskiego wkładu do historii sztuki i architektury okresu historyzmu.

Amalia Reisenthel – ur. we Wrocławiu. Absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej. Emigrantka marcowa. Pracę doktorską obroniła na Uniwersytecie Technicznym w Monachium. Mieszka w Izraelu. Ma dwoje dzieci. Entuzjastka życia.

Spotkanie 4 września 2016 o godz. 15

Galeria Salon Akademii

Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie

Krakowskie Przedmieście 5 (wejście od ul. Traugutta)