Symulatory Daniela Zielińskiego w Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie

Zapraszamy na kolejną odsłonę Symulatorów Daniela Zielińskiego do Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie.

Wystawa miała swoją premierę w maju w 2016 w Salonie Akademii w Warszawie, następnie była prezentowana na Łódź Design Festival 2016.

SYMULATORY to wystawa przygotowana jak projekt badawczy, ale z zaskakującą dawką dowcipu i humoru. Opiera się w pewnym sensie na zaprzeczeniach. Zebrane na niej przedmioty zaprojektowane przez Daniela Zielińskiego, absolwenta Wydziału Wzornictwa Przemysłowego Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, z tytułem doktora sztuki w dyscyplinie sztuki projektowe (2010), zatrudnionego w macierzystym wydziale na stanowisku adiunkta, pozornie kwalifikują się do dziedziny designu, ale rola nadana im przez twórcę opiera się na zupełnie innych zasadach. Mamy do czynienia z artefaktami, które, w zwyczajnym rozumieniu, NIE są dziełami sztuki, NIE są też przedmiotami stricte użytkowymi, choć łudząco je przypominają. Trudno im przypisać praktyczne użycie, NIE posiadają żadnej wartości funkcjonalnej w tradycyjnym tego słowa znaczeniu, choć cudownie zaspokajają nasze irracjonalne potrzeby NIE-funkcjonalne. Niech zaświadczą o tym nazwy przedmiotów: Mono- i Multikliker, Stator – symulator obecności, Tableau – symulator obrazu, Postument osobisty – symulator relacji i in.

Założeniem projektu jest bowiem wywołanie rekcji widza, wejście w interakcję z przedmiotem. Forma Symulatorów w każdym wypadku została tak ukształtowana, by w sposób jak najbardziej zachęcający i jak najbardziej odpowiedni definiowała czynności, które może wobec nich podjąć człowiek (odbiorca, użytkownik). Kto ulegnie tej prowokacji i podejmie interakcję, mimo początkowego braku racjonalnych jej powodów, Symulator otworzy przed nim swój potencjał dając możliwość dowolnego wypełnienia treścią, a ostatecznie – otwarcie na samego siebie. Potrzeba do tego trochę ciekawości, skłonności badawczych, dystansu i poczucia humoru.

(źródło: http://www.galeria.czest.pl/symulatory-z-kolekcji-obsm-daniela-zielinskiego)

Daniel Zieliński – projektant wzornictwa, ukończył Wydział Wzornictwa Przemysłowego ASP w Warszawie w roku 1997, w roku 2010 obronił doktorat. Pracuje jako adiunkt na tymże wydziale, jako niezależny projektant (freelancer) i artysta. Specjalizuje się w projektowaniu produktu, głównie urządzeń elektronicznych. Wspólnie z Marią Górską wykonywał projekty dla Muzeum Narodowego w Warszawie (m. in. wystawy Złoty Wiek Malarstwa Niderlandzkiego – 2007, Kolekcje Wzornictwa – 2008, Ceramika Rafaela – 2010, Wywyższeni – 2012, projekt przebudowy Galerii Malarstwa Europejskiego – 2008), Fundacji Zbiorów Sztuki Współczesnej przy MNW w Warszawie (Wystawa Potencjał – 2005), oraz ASP i Zachęty (wystawa Sztuka Wszędzie – 2012).

Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie
Galeria Antresola